uCoz Community » General Information » Other Languages » Romanians (poll)
Romanians
Vă rugăm să ne spuneţi, de unde aţi auzit de uCoz ?
1. Am găsit sistemul pe Google sau un alt motor de căutare [ 21 ] [44.68%]
2. De la prieteni [ 5 ] [10.64%]
3. Dintr-un alt site uCoz (după un click pe banner sau copyright) [ 13 ] [27.66%]
4. De pe Forum-uri (ex: Forum-uri ale webmasterilor) [ 0 ] [0.00%]
5. Social Media (Facebook, Twitter, Youtube, etc) [ 0 ] [0.00%]
6. Altele [ 8 ] [17.02%]
Answers total: 47
Natashko
Posts: 3366
Reputation: 171

Message # 1 | 12:56 PM
Dragi prieteni! Dorim să ştim mai multe despre voi. Răspunsul pe care ni-l veţi da este foarte important şi ne va ajuta să ne cunoaştem mai bine!
CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 781 | 3:06 PM
Quote (MDD777)
<?if($EMAIL$)?><tr><td class="commTd1">Email:</td><td class="commTd2">$EMAIL$</td></tr><?endif?>

$EMAIL$ nu ajuta cu nimic.

Code

<table border="0" width="100%" id="table1" cellspacing="1" cellpadding="2">
<tr><td>E-mailul oaspetelui <font color="red">*</font>:</td><td><input type="text" name="f1" size="30" style="width:95%;" maxlength="70"></td></tr>
</table>

Codul asta o sa introduca doua cimpuri alaturate:
1. text (read only): "E-mailul oaspetelui";
2. text: input (in care poate scrie ce vrea vizitatorul),
insa acest lucru nu e suficient. Iti trebuie un validator de e-mailuri care, de obicei, e un script (in cazul tau, JavaScript iti este suficient) ce se poate lua de pe net. In cazul in care ai tabel acolo si iti trebuie numai o coloana, renunta la tag-ul <table></table>. In cazul in care nu folosesti tabel, atunci renunta la toate tag-urile referitoare la tabel si creaza doua tag-uri <div></div>, dar ai grija sa la definesti si in CSS pentru aranjarea lor.

Asta e tot.

Bafta!

PS: In cazul tau, iata cum ar trebui sa apara codul:

Code

<table border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
<tr><td class="commTd2" colspan="2">$ERROR$</td></tr>
<?if(!$USER_LOGGED_IN$)?>
<tr><td class="commTd1" width="15%" nowrap>Nume *:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="name" value="$NAME$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
<tr><td>E-mailul  <font color="red">*</font>:</td><td><input type="text" name="f1" size="30" style="width:95%;" maxlength="70"></td></tr>
<!-- Aici se baga scriptul de validare -->
<?if($WWW$)?><tr><td class="commTd1">WWW:</td><td class="commTd2">$WWW$</td></tr><?endif?>
<?endif?>
<?if($ICQ$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">ICQ:</td><td class="commTd2">$ICQ$</td></tr><?endif?>
<?if($COUNTRY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Tara:</td><td class="commTd2">$COUNTRY$</td></tr><?endif?>
<?if($CITY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Oras:</td><td class="commTd2">$CITY$</td></tr><?endif?>
<?if($STATE$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">State:</td><td class="commTd2">$STATE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2"><div style="padding-bottom:2px">$BBCODES$</div><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tr><td valign="top">$MESSAGE$</td><td colspan="2"><textarea name="message" id="message" onclick="setNewField(this.name, document.getElementById( 'dle-comments-form' ))" style="border: 1px solid rgb(224, 224, 224); width: 461px; height: 160px; font-family: verdana; font-size: 11px;"></textarea></td><?if($SMILES$)?><td width="5%" valign="top" align="center" style="padding-left:3px;">$SMILES$</td><?endif?></tr></table></td></tr>
<?if($SECURITY_CODE$)?><tr><td class="commTd1">Cod siguranta *:</td><td class="commTd2">$SECURITY_CODE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2" align="center"><input class="commSbmFl" type="submit" id="gbsbm" value="- Add comment -" /></td></tr>
</table>  

Code

<?if(!$USER_LOGGED_IN$)?>
<tr><td class="commTd1" width="15%" nowrap>Nume *:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="name" value="$NAME$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
<tr><td class="commTd1">E-mailul oaspetelui:</td><td class="commTd2">$EMAIL$</td></tr>
<?if($WWW$)?><tr><td class="commTd1">WWW:</td><td class="commTd2">$WWW$</td></tr><?endif?>
<?endif?>
<?if($ICQ$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">ICQ:</td><td class="commTd2">$ICQ$</td></tr><?endif?>
<?if($COUNTRY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Tara:</td><td class="commTd2">$COUNTRY$</td></tr><?endif?>
<?if($CITY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Oras:</td><td class="commTd2">$CITY$</td></tr><?endif?>
<?if($STATE$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">State:</td><td class="commTd2">$STATE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2"><div style="padding-bottom:2px">$BBCODES$</div><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tr><td valign="top">$MESSAGE$</td><td colspan="2"><textarea name="message" id="message" onclick="setNewField(this.name, document.getElementById( 'dle-comments-form' ))" style="border: 1px solid rgb(224, 224, 224); width: 461px; height: 160px; font-family: verdana; font-size: 11px;"></textarea></td><?if($SMILES$)?><td width="5%" valign="top" align="center" style="padding-left:3px;">$SMILES$</td><?endif?></tr></table></td></tr>
<?if($SECURITY_CODE$)?><tr><td class="commTd1">Cod siguranta *:</td><td class="commTd2">$SECURITY_CODE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2" align="center"><input class="commSbmFl" type="submit" id="gbsbm" value="- Add comment -" /></td></tr>
</table>  

Asta pentru ca in File Catalog tag-ul $EMAIL$ nu e activat, deci nu intra in if-ul PHP-ului.

Post edited by CGSMCMLXXV - Wednesday, 2011-03-09, 7:09 AM
Kendo
Posts: 6
Reputation: 0

Message # 782 | 3:06 PM
NAIRDA, am crat pagina...dar cu redirectul am probleme.As dori ceva de genul: "Atunci cand un vizitator da click pe material pentru a vizualiza sa i se deschida alta pagina(o pagina creata) care dupa anumite secunde sa faca redirect la pagina propriu-zisa..cea pe care a vrut sa o acceseze de prima data."
Multumesc Anticipat !
CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 783 | 3:06 PM
Quote (Kendo)
"Atunci cand un vizitator da click pe material pentru a vizualiza sa i se deschida alta pagina(o pagina creata) care dupa anumite secunde sa faca redirect la pagina propriu-zisa..cea pe care a vrut sa o acceseze de prima data."

Din pacate, nu prea ai cum sa faci asta pe direct asa cum apare in alte site-uri pentru ca redirectionarea se face pe server-side (PHP, JAVA...), iar pachetul gratis uCoz nu permite programarea pe partea de server.

Dar, cazul nu e disperat pentru ca poti folosi DOM (pagini web dinamice) in loc de AJAX (programarea web pe partea de server) folosind in JavaScript (o metoda mai putin ortodoxa, dar isi face treaba pentru hosting de tipul uCoz):

Code

document.innerHTML=noul_documentul_html

dupa ce ai apelat HTTPRequest GET si ai salvat continutul noii pagini in noul_document_html. Cit despre numarul de secunde, e simplu, o bucla goala de tipul while((noua_data-vechea_data)<numarul_de_secunde_dorit){}.

Putin mai complicata a doua varianta daca esti incepator, dar gasesti destule exemple pe internet daca http://www.w3schools.com nu te satisface.

Bafta!

MDD777
Posts: 17
Reputation: 0

Message # 784 | 3:06 PM
Quote (CGSMCMLXXV)
PS: In cazul tau, iata cum ar trebui sa apara codul:

Code

<table border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
<tr><td class="commTd2" colspan="2">$ERROR$</td></tr>
<?if(!$USER_LOGGED_IN$)?>
<tr><td class="commTd1" width="15%" nowrap>Nume *:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="name" value="$NAME$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
<tr><td>E-mailul <font color="red">*</font>:</td><td><input type="text" name="f1" size="30" style="width:95%;" maxlength="70"></td></tr>
<!-- Aici se baga scriptul de validare -->
<?if($WWW$)?><tr><td class="commTd1">WWW:</td><td class="commTd2">$WWW$</td></tr><?endif?>
<?endif?>
<?if($ICQ$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">ICQ:</td><td class="commTd2">$ICQ$</td></tr><?endif?>
<?if($COUNTRY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Tara:</td><td class="commTd2">$COUNTRY$</td></tr><?endif?>
<?if($CITY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Oras:</td><td class="commTd2">$CITY$</td></tr><?endif?>
<?if($STATE$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">State:</td><td class="commTd2">$STATE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2"><div style="padding-bottom:2px">$BBCODES$</div><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tr><td valign="top">$MESSAGE$</td><td colspan="2"><textarea name="message" id="message" onclick="setNewField(this.name, document.getElementById( 'dle-comments-form' ))" style="border: 1px solid rgb(224, 224, 224); width: 461px; height: 160px; font-family: verdana; font-size: 11px;"></textarea></td><?if($SMILES$)?><td width="5%" valign="top" align="center" style="padding-left:3px;">$SMILES$</td><?endif?></tr></table></td></tr>
<?if($SECURITY_CODE$)?><tr><td class="commTd1">Cod siguranta *:</td><td class="commTd2">$SECURITY_CODE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2" align="center"><input class="commSbmFl" type="submit" id="gbsbm" value="- Add comment -" /></td></tr>
</table>

Daca te rog frumos nu-mi poti spune si codul de validare care ii ?
Informatiile ce mi le-ai dat pana acum mi-au folosit . Multumesc !

CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 785 | 3:06 PM
Uite o functie care testeaza daca input-ul e corect din punct de vedere al formatului (luata de pe http://www.white-hat-web-design.co.uk/articles/js-validation.php ):

Code

function validate(form_id,email) {
     var reg = /^([A-Za-z0-9_\-\.])+\@([A-Za-z0-9_\-\.])+\.([A-Za-z]{2,4})$/;
     var address = document.forms[form_id].elements[email].value;
     if(reg.test(address) == false) {
        alert('Invalid Email Address');
        return false;
     }
}

Codul asta intra intr-un JS pe care il pui unde vrei tu. Pentru a accesa functia, te folosesti de un cod de genul:

Code

<form id="form_id" method="post" action="fa_ceva" onsubmit="javascript:return validate('form_id','email');">
     <input type="text" id="email" name="email" />
     <input type="submit" value="Submit" />
</form>

Deci, codul tau ar trebui sa arate de felul asta:

Code

<noscript>Activeaza JavaScript pentru a accesa aceasta pagina</noscript>
<table border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
<tr><td class="commTd2" colspan="2">$ERROR$</td></tr>
<?if(!$USER_LOGGED_IN$)?>
<tr><td class="commTd1" width="15%" nowrap>Nume *:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="name" value="$NAME$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
<tr><td>E-mailul <font color="red">*</font>:</td><td><input type="text" name="f1" size="30" style="width:95%;" maxlength="70" id="email"></td></tr>
<script type="text/javascript">
function validate(email) {
     var reg = /^([A-Za-z0-9_\-\.])+\@([A-Za-z0-9_\-\.])+\.([A-Za-z]{2,4})$/;
     var address = document.getElementById(email).value;
     if(reg.test(address) == false) {
        alert('Invalid Email Address');
        return false;
     }
}
</script>
<?if($WWW$)?><tr><td class="commTd1">WWW:</td><td class="commTd2">$WWW$</td></tr><?endif?>
<?endif?>
<?if($ICQ$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">ICQ:</td><td class="commTd2">$ICQ$</td></tr><?endif?>
<?if($COUNTRY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Tara:</td><td class="commTd2">$COUNTRY$</td></tr><?endif?>
<?if($CITY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Oras:</td><td class="commTd2">$CITY$</td></tr><?endif?>
<?if($STATE$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">State:</td><td class="commTd2">$STATE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2"><div style="padding-bottom:2px">$BBCODES$</div><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tr><td valign="top">$MESSAGE$</td><td colspan="2"><textarea name="message" id="message" onclick="setNewField(this.name, document.getElementById( 'dle-comments-form' ))" style="border: 1px solid rgb(224, 224, 224); width: 461px; height: 160px; font-family: verdana; font-size: 11px;"></textarea></td><?if($SMILES$)?><td width="5%" valign="top" align="center" style="padding-left:3px;">$SMILES$</td><?endif?></tr></table></td></tr>
<?if($SECURITY_CODE$)?><tr><td class="commTd1">Cod siguranta *:</td><td class="commTd2">$SECURITY_CODE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2" align="center"><input class="commSbmFl" type="submit" id="gbsbm" value="- Add comment -" onclick="javascript:return validate('email');" /></td></tr>
</table>   

Observa ca am modificat putin ca sa ajungi mai usor la tag-ul input numit "email".

Bafta!

PS: Ar trebui sa verifici daca nu cumva adauga comentariu chiar daca nu e-mail-ul nu se verifica (nu am testat codul). In cazul in care adauga si fara validarea e-mail-ului, ar trebui sa folosesti proprieteatile onfocus si onblur ca sa verifici e-mail-ul (sau orice alta varianta - foloseste-ti imaginatia wink ).

Post edited by CGSMCMLXXV - Thursday, 2011-03-10, 8:39 AM
MDD777
Posts: 17
Reputation: 0

Message # 786 | 3:07 PM
Quote (CGSMCMLXXV)
Deci, codul tau ar trebui sa arate de felul asta:

Code

<noscript>Activeaza JavaScript pentru a accesa aceasta pagina</noscript>
<table border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
<tr><td class="commTd2" colspan="2">$ERROR$</td></tr>
<?if(!$USER_LOGGED_IN$)?>
<tr><td class="commTd1" width="15%" nowrap>Nume *:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="name" value="$NAME$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
<tr><td>E-mailul <font color="red">*</font>:</td><td><input type="text" name="f1" size="30" style="width:95%;" maxlength="70" id="email"></td></tr>
<script type="text/javascript">
function validate(email) {
     var reg = /^([A-Za-z0-9_\-\.])+\@([A-Za-z0-9_\-\.])+\.([A-Za-z]{2,4})$/;
     var address = document.getElementById(email).value;
     if(reg.test(address) == false) {
        alert('Invalid Email Address');
        return false;
     }
}
</script>
<?if($WWW$)?><tr><td class="commTd1">WWW:</td><td class="commTd2">$WWW$</td></tr><?endif?>
<?endif?>
<?if($ICQ$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">ICQ:</td><td class="commTd2">$ICQ$</td></tr><?endif?>
<?if($COUNTRY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Tara:</td><td class="commTd2">$COUNTRY$</td></tr><?endif?>
<?if($CITY$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">Oras:</td><td class="commTd2">$CITY$</td></tr><?endif?>
<?if($STATE$)?><tr><td width="15%" class="commTd1">State:</td><td class="commTd2">$STATE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2"><div style="padding-bottom:2px">$BBCODES$</div><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><tr><td valign="top">$MESSAGE$</td><td colspan="2"><textarea name="message" id="message" onclick="setNewField(this.name, document.getElementById( 'dle-comments-form' ))" style="border: 1px solid rgb(224, 224, 224); width: 461px; height: 160px; font-family: verdana; font-size: 11px;"></textarea></td><?if($SMILES$)?><td width="5%" valign="top" align="center" style="padding-left:3px;">$SMILES$</td><?endif?></tr></table></td></tr>
<?if($SECURITY_CODE$)?><tr><td class="commTd1">Cod siguranta *:</td><td class="commTd2">$SECURITY_CODE$</td></tr><?endif?>
<tr><td class="commTd2" colspan="2" align="center"><input class="commSbmFl" type="submit" id="gbsbm" value="- Add comment -" onclick="javascript:return validate('email');" /></td></tr>
</table>   
Observa ca am modificat putin ca sa ajungi mai usor la tag-ul input numit "email".

Bafta!

PS: Ar trebui sa verifici daca nu cumva adauga comentariu chiar daca nu e-mail-ul nu se verifica (nu am testat codul). In cazul in care adauga si fara validarea e-mail-ului, ar trebui sa folosesti proprieteatile onfocus si onblur ca sa verifici e-mail-ul (sau orice alta varianta - foloseste-ti imaginatia ).

Mersi mult ! dar nu functioneaza , adica nu verifica e-mail-ul.
Am gasit o metoda mai buna:

Code

<tr><td class="commTd1">E-mail:</td><td class="commTd2"><input class="commFl" type="text" name="email" value="$EMAIL$" size="30" maxlength="60"></td></tr>
Si functioneaza !
Mersi mult insa pentru dorinta de a ajuta !

Am pus cu cateva pagini in urma intrebarea daca exista limita de caractere atunci cand modifici o pagina in HTML si mi s-a spus ca nu exista. Am testat si sa stiti ca exista limita. Limita este de 60.000 de caractere. Asta pentru cei care ii intereseaza.

NAIRDA
Posts: 112
Reputation: 10

Message # 787 | 3:07 PM
Quote (MDD777)
Am pus cu cateva pagini in urma intrebarea daca exista limita de caractere atunci cand modifici o pagina in HTML si mi s-a spus ca nu exista. Am testat si sa stiti ca exista limita. Limita este de 60.000 de caractere. Asta pentru cei care ii intereseaza.

Daca creezi pagina in File Manager, intradevar nu exista. Daca editezi un template al unui modul, limita este de 60000 caractere.

If this post helped you, give me +1 rep please. :)
xANGELx
Posts: 6
Reputation: 0

Message # 788 | 3:07 PM
care.i codul pentru a pune un videoclip pe site? videoclipul nu este de pe youtube, am incercat flash-ul..stie cineva codul html? sau altcv?

si cum fac sa pun numele stiri, aici?

Attachments: 5728328.jpg (39.1 Kb)
Post edited by xANGELx - Friday, 2011-03-11, 3:37 PM
calinutz
Posts: 2
Reputation: 0

Message # 789 | 3:07 PM
salut baieti,imi spune cineva cum adaug un field in ad board .de exemplu:pret.cat timp site-ul a fost in carantina a functionat doar cu modificarile din setarile modulului,adica fieldul >pret< este creat si salvat,apare cand vreau sa adaug anunt dar nu apare in anuntul propriuzis.va multumesc anticipat
Scofield0862
Posts: 1
Reputation: 0

Message # 790 | 3:07 PM
Salutare ! Am o intrebare :
Am un site pe UCOZ de pe undeva din 2009 , ce am observat ca exista diferenta intre un site creat acum pe ucoz si unul creat mai de mult ! de exemplu , pe cel creat din 2009 nu am functiile de : inchide topic , blocheaza topic .. etc in forum ,ideea este in template se gasesc aceste optiuni , dar nu pot vedea in forum ... ! exista posibilitatea de a nu le avea din cauza e este creat de mai de mult timp ? sau pot rezolva cumva aceasta problema ? se poate da un restore al site-ului cu totul , nu numai la template ? sau se poate face o actualizare la el sa poata beneficia de aceste optiuni ?am tot incercat , am copiat codul de la un site la altul , aceeasi problema, pe site-ul creat recent imi arata aceste optiuni , iar in cel creat in 2009 nu ! nu stiu ce sa mai fac .. ! Multumesc pentru ajutor
CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 791 | 3:07 PM
Scofield0862, vezi daca ai in CSS-ul tau acea bucata de pagina. Datorita template-ului vechi, s-ar putea sa CSS-ul sau $BODY$ sa te limiteze. Fa un site nou si transfera informatia de pe vechiul site pe cel nou sau vezi diferentele dintre site-ul vechi si un template nou.

Quote (xANGELx)
care.i codul pentru a pune un videoclip pe site? videoclipul nu este de pe youtube, am incercat flash-ul..stie cineva codul html? sau altcv?

Vezi ca ai pe site codul in bara de meniu, multimedia.

Added (2011-03-19, 2:28 Am)
---------------------------------------------

Quote (NAIRDA)
Daca creezi pagina in File Manager, intradevar nu exista. Daca editezi un template al unui modul, limita este de 60000 caractere.

Hmm... Cu tot respectul pentru activitatea ta de aici, trebuie sa te contrazic. Nu exista sistem de operare care sa poate citi/scrie un fisier cu un numar "nelimitat" de caractere. Deci, ai o limitare pina la urma.

Oricum, practica asta nu e recomandata din mai multe motive (de exemplu, transfer lung in care pagina poate sa dea erori de vizualizare, javascript onready nu va functiona etc.). Mai bine creezi mai multe fisiere de dimensiune medie decit sa te lungesti cu o pagina la nesfirsit.

Post edited by CGSMCMLXXV - Saturday, 2011-03-19, 8:17 AM
Kendo
Posts: 6
Reputation: 0

Message # 792 | 3:08 PM
cum pot modifica adresa de la un material in site news. Vreau ca atunci cand cineva doreste sa dea click pu un material sa-l duca pe o anumita pagina.Am incercat sa dau editare material dar nu am decat denumirea reflecatata in URL adica ceea ce este dupa /news/.... .. CUm modific adresa definitiv fara a folosi HTML redirect?
CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 793 | 3:08 PM
Fie folosesti editorul vizual folosind butonul "link", fie tag-ul html <a href="[link]" target="[_blank|_self|_parent]">[text]</a> ("_blank" ca sa deschida intr-o pagina noua, "_self" ca sa deschida in frame-ul respectiv sau "_parent" ca sa deschida in pagina respectiva). Cum in uCoz nu umbli cu frame-uri decit daca le implementezi tu de mina, "_self" si "_parent" au acelasi efect. Daca folosesti butonul "link", atunci fie aplici "http" pentru adresa URL absoluta, fie nu folosesti nimic pentru URL intern (in cadrul aceluiasi domeniu). Daca vrei sa convertesti link-ul intern intr-unul absolut, folosesti schema http://[adresa_site]/[cale_interna]. De exemplu, sa zicem ca vrei sa accesezi pagina 0-6 care se numeste test dintr-un domeniu numit exemplu.ucoz.com. Adresa absoluta pentru pagina respectiva e: http://exemplu.ucoz.com/index/0-6 (unde "index" este capitolul sub care a fost creata pagina respectiva) sau http://exemplu.ucoz.com/index/test/0-6. In cazul tau, capitolul e news. O alta solutie de a obtine adresa URL absoluta e sa deschizi pagina care te intereseaza intr-o fereastra si sa copiezi adresa din bara de cautare a browserului (aia de sus unde scrii adresa paginii pe care vrei sa o vizualizezi).
Post edited by CGSMCMLXXV - Saturday, 2011-03-19, 5:57 PM
Kendo
Posts: 6
Reputation: 0

Message # 794 | 3:08 PM
CGSMCMLXXV, am incercat acea varianta si nu am reusit. CHiar nu exista nici o optiune prin CP care sa permita acest lucru?
CGSMCMLXXV
Posts: 86
Reputation: 0

Message # 795 | 3:08 PM
Oh! Stai ca acum am inteles. E problema care te framinat si inainte. De ce nu incerci cu DOM. Adica, pentru ca nu poti face nimic pe partea de server, decit sa creezi pagini HTML, sa it impachetezi paginile intr-un DIV a carui innerHTML sa fie modificat dupa un anumit timp.

Doar ca exemplu de functionalitate:

Code

<div id="inceput" style="display: block;">pagina de inceput</div><div id="final" style="display: none;">pagina normala</div>

si dupa incarcare sa faci o bucla de asteptare de genul:

Code

var t;

function asteptare() {
if(timpul_scurs_de_la_incarcare < duarata_de_expunere_pagina_de_inceput) {return;}
else {
document.getElementById('inceput').style.display = "none";
document.getElementById('final').style.display = "block";
clearTimeout(t);
};
};

function setmeondocumentready() {
t = setTimeout("asteptare()",1000)
}

Asta se poate realiza destul de usor in uCoz deaorece modifici o singura pagina si iti modifica toate (sau aproape toate) paginile din domeniul respectiv. Scuze, dar nu am timpul necesar sa iti fac tot scriptul (desi de la punctul in care te-am lasat, mai e putin numai).

Bafta!

uCoz Community » General Information » Other Languages » Romanians (poll)
Search: